Atrakcje dla płetwonurków

Nurkowanie na wybrzeżu

O płetwonurkowaniu istnieje wiele utartych, nieprawdziwych opinii. Mówi się często o tym, jak niebezpieczny jest ten sport i jaką kondycją musi się wykazać kandydat na płetwonurka. W USA, gdzie nawiasem mówiąc mieszka około 90 procent płetwonurków całego świata, nurkują dosłownie wszyscy. Dzieci od 10 roku życia, do 90-letnich staruszków. Bardzo przyjemną formą poznawania podwodnego świata jest nurkowanie z zatrzymanym oddechem. Wystarczy do tego celu tzw. sprzęt podstawowy, to znaczy maska, rurka oddechowa zwana „fajką” i płetwy. Niektórzy zaliczają do tej grupy sprzętu także nóż nurkowy. Moim zdaniem słusznie, bo bez noża do wody wchodzić nie wolno.
Maska umożliwia poprawne widzenie pod wodą. Bez niej obraz byłby, bez wnikania w przyczynę tego zjawiska, bardzo nieostry. Nawiasem mówiąc nawet po założeniu tego sprzętu, na niedoświadczonych płetwonurków czeka niespodzianka. Pod wodą wszystko widzimy o 30 procent większe. Szczupak przybiera rozmiary barrakudy, a cherlawy kolega wygląda jak Arnold Schwarzenegger. Rurka oddechowa umożliwia pływanie z zanurzoną twarzą i tym samym obserwację dna i toni wodnej. Powinna mieć odpowiednią średnicę. Zbyt wąska utrudniać będzie oddychanie – optymalną wartością jest około 20 mm. Ważna jest też jej długość. Jeśli będzie za długa, to po wynurzeniu na powierzchnię będziemy musieli wydmuchnąć z niej dużą ilość wody. Następnym elementem wyposażenia są płetwy. Ich zadaniem jest zwiększenie prędkości pływania, mniejsze zużycie energii i poprawa zwrotności.
Nurkowanie w Zatoce Gdańskiej jest trudniejsze niż w jeziorach ze względu na typowo morskie warunki, a więc: zasolenie, termalne uwarstwienie wody, prądy morskie, wysokie fale i nagle zmieniająca się pogoda. Największą atrakcją zatoki są wraki statków zalegające od lat na dnie morza. Nie polecane jest nurkowanie z brzegu, lepiej schodzić z pokładu łodzi.Więcej informacji o nurkowaniu na naszym wybrzeżu uzyskamy w Trójmiejskim Centrum Nurkowym „MANTA” pod adresem http://www.manta.net.pl/. Morska Baza Nurkowa „Argo” zaprasza do udziału w wyprawach nurkowych na statku Hestia – kontakt Jerzy Lissowski (058)412657.
W złą pogodę polecamy mało uczęszczany basen kryty w Gniewinie tel (058) 6767808 basen@gniewino.logonet.pl

Rezerwacje

tel : 58 674 95 96
kom. 604 541 803
kom. 600 043 360
e-mail: relaksiwygoda@wp.pl

Kontakt

tel. (058) 674 95 96
tel. kom. 600 043 360
e-mail: relaks@3h.pl

Adres

BAŁTYCKI RELAKS
ul.Wypoczynkowa 1
84 -104 Jastrzębia Góra