Atrakcje dla wędrowców

Dla wędrowców

wedrowka

Szlak „Grot Mechowskich”. Puck – Jezioro Dobre – Krokowa”.

Długość 29km , trasa znakowana, łatwa orientacyjnie (szlak czarny), najciekawsze: jaskinia Mechowska.

Start: Puck dalej, Połczyno 4 kilometr – we wsi zachował się niewielki dwór z XIX wieku. 6 kilometr Darżlubie – wieś wzmiankowana już w 1296 i 1300 roku pod nazwą Darsolube jako własność rycerza Radosława ze Strugi. W latach 1333 – 1772 była częścią dóbr cystersów oliwskich. Wieś leży na skraju Puszczy Darżlubskiej, w której ongiś było mnóstwo zwierzyny – polował tu niejednokrotnie król Jan III Sobieski.
Mechowo 9 km – osadnictwo na terenie tej wsi istniało już dwa i pół tysiąca lat temu. Odkryto tutaj pochodzące z tego okresu urny twarzowe. W XIII wieku wieś była własnością rycerza Radzisława z Darżlubia. Po 1300 sprzedał ją cystrsom, po pierwszym rozbiorze przejeta przez Prusy. Zachował się też ufundowaby przez opata oliwskiego w 1742 r. kościół o konstrukcji ryglowej, we wsi zobaczyć można też kuźnię i domy z XVIII i XIX wieku.
W miejscowości tej znajduje się wielka osobliwość przyrodnicza – Jaskinia Mechowska – utworzona w scementowanych węglanem wapnia piaskach polodowcowych. Otwory wejściowe do jaskini są sztucznie poszerzone dodatkowo, dodatkowo przysłonięte naturalnymi słupami piaskowcowymi, o dziwacznych, fantastycznych kształtach. Takie same filary wspieraja strop wewnątrz groty. Grota ma 16 m długości i około 10 m maksymalnej głębokości. W środku występują niewielkie nacieki. Warto podajść do odległego około 1 km Rezerwatu „Darżlubskie Buki”, w którym rosną drzewa mające ponad 140 lat. Minąwszy zachodni kraniec wsi dochodzimy po chwili do lasu tu droga rozgałęzia się szlak prowadzi w prawo( pamiętajmy o czarnych oznakowaniach na drzewach lub widocznych obiektach, które nas prowadzą)
Jezioro Dobre 21 km. Tak prowadzony szlak ominął jedno z najsławniejszych w dziejach Pomorza Gdańskiego miejsc historycznych, a mianowicie pole bitwy , na którym 17 IX 1462 r. rycerstwo polskie rozgromiło silne zastępy Krzyżackie (pod Świecinem). By obejrzeć miejsce walki należy skręcić w prawe odgałęzienie, którym po kilkuset krokach dochodzimy (wyszedłwszy z lasu) na wzniesienie 82 m. n.p.m., leżące około 300 m na pn. wschód od jeziora. W tym miejscu znajdował się obwarowany obóz polski. Wracając na czarny szlak dochodzimy do Krokowa 29 kilometr a zarazem koniec naszej wędrówki.
Najlepiej korzystać w czasie wędrówki z Mapy Trójmiejskiego Parku Narodowego gdzie zaznaczone są szlaki turystyczne.

Szlak Puszczy Darżlubskiej. Krokowa – Żarnowiec – Jezioro Żarnowieckie – Wejherowo.

Długość 42 km, trasa częściowo oznakowana (znaki zielone), łatwa orientacyjnie, również na rower, najciekawsze: gotycki klasztor i kościół w Żarnowcu
Krokowa – należy iść w kierunku północno – zachodnim wzdłóż drogi na Łętkowice. W Łętkowicach szlak skręca w lewo i prowadzi skrajem lasu, by po kilkuset metrach wniknąć w las.
Diabelski Kamień 4 kilometr – głaz narzutowy wymieniany w dokumencie nadania wsi Odargowo zakonowi w Żarnowcu w 1279 r. Kamień ten określany jest w nim jako „stojący kamień”. Obecnie nazywany jest „pogańskim lub „diabelskim kamieniem”. Legenda głosi, że pięć zagłębień w kamieniu pochodzi od pazurów diabła, który chciał zniszczyć żarnowiecki kościół za pomocą głazu. Ma on w obwodzie 20 m i wysokość częśći naziemnej 3,5 m jest pomnikiem przyrody. Kamień ten był znacznie większy, ale w XIX wieku jego część odłupano w celu uzyskania materiału do budowy szosy. Głaz został przywleczony przez lądolód skandynawski.
Odargowo – 5,5 kilometr trasy – niewielka wieś, w której zachowała się zagroda z chałupą o konstrukcji szkieletowej, stodołą i oborą
Żarnowiec – 8 kilometr wędrówki.
Jezioro Żarnowieckie (patrz mapa) 10 km rajdu (1431,6 ha, max głęb. 16 m) ma złożoną i niejasną genezę. .Jezioro należy do najpiękniejszych na Pomorzu. Jego brzegi otoczone są leśnymi wzgórzami, których wysokość po wschodniej stronie dochodzi do 95 m n.p.m. (Góra Zamkowa). Po zachodniej stronie jeziora w pobliżu Czymanowa w latach 1972 – 1982 zbudowano największą w Polsce elektrownię szczytowo pompową (680 MW) , której według pierwotnych planów miała towarzyszyć elektrownia jądrowa. W Nadolu w 1987 roku otwarto skansen kaszubski(zagroda gburska z XIX w)
Ze wsi Lubkowo idź brzegiem jeziora. po 2,5 km, w miejscu gdzie strome zbocze najbardziej zbliża się do brzegu, należy skręcić w lewo i ruszyć ścieżką w górę.
Góra Zamkowa 16 kilometr – wielkie wczesnośredniowieczne grodzisko – zaczątek osady Żarnowiec. Do dziś zachowały się wały, fosy i obszerny dziedziniec. Doskonały punkt widokowy na jezioro, przy dobrej pogodzie widać Morze Bałtyckie. Ścieżką przecinającą bukowy las udaj się w kierunku wschodnim do miejscowości Sobieńczyce – wracasz na szlak zielony.
Jezioro Dobre – urokliwy akwen wśród lasów, gdzie rosną dęby. Piaśnica 30 km w okolicach tej wsi w latach 1939 – 1940 hitlerowcy bestialsko zamordowali tu 12000 osób (pomnik).
Wejherowo 42 km koniec trasy.
Najlepiej korzystać w czasie wędrówki z Mapy Trójmiejskiego Parku Narodowego gdzie zaznaczone są szlaki turystyczne.

Szlak „Krawędzią Kępy Puckiej”. Puck – Mrzezino – Wejherowo.

Długość 32 km, trasa znakowana (szlak niebieski), również na rower.

Puck – wychodzimy nadmorską scieżyną, południowy – wschód, widok na Zatokę Pucką i Mierzeję Helską. Dalej na trasie u podnóża urwistego brzegu leżą głazy narzutowe, znane pod nazwą „12 Apostołów”. Obwód największego wynosi 7,20 m. około 2 km od Pucka dochodzimy do miejsca o nazwie Rozgart. Nazwa wywodzi się z niemieckiego Rossgarten tzn. wygon (łąka) dla koni, zapewne ongiś krzyżackich a później starościńskich.
Rzucewo – 6 kilometr wędrówki, po obejrzeniu pałacu wracamy na szlak idąc słynną Aleją Sobieskiego.
Osłonino 8 kilometr – stara wieś rybacka. Najstarszy dokument o jej istnieniu pochodzi z 1364 roku. W latach 1398 – 1474 należała do klasztoru norbertynek z Żukowa, a od XV wieku do klasztoru Kartuzów.
Mostowe Błota – 9 kilometr – pięciokilometrowej szerokości ujściowa część doliny rzeki Redy (łąki obecnie meliorowane).
Mrzezino – 11,5 kilometr – prastare miejsce osadnicze, co dokumentują znalezione w 1939 r. i 1953 r. groby skrzynkowe kultury wschodnio – pomorskiej z wczesnej epoki żelaza.Popielnice, duże naczynia gliniane i kolczyki przechowuje Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. We wsi znaleziono również skarb, składający się ze 150 złotych monet rzymskich z czasów cezara Anastazjusza (491-518). Pierwsza dokument pisany pochodzi z 1188 r. wystawiony przez ksiecia Sambora I, wieś nazywana jest w tym przekazie Merezina. Z tej wsi cystersi mieli otrzymywać 10 % złowionych ryb. Inwentarz z 1627 r. podaje, iż wieś posiada 18 włók ziemi których mieszkało 15 gburów i sołtys. W czasie pierwszej wojny szwedzkiej mieszkańcy opuścili swoje domy. Wieś spłoneła doszczętnie w kwietniu 1662 r. Ze stromego zbocza pradoliny, powyżej którego rozbudowana jest wieś roztacza się rozległy widok na Mostowe Błota, Kępę Oksywską i Zatokę Pucką.
Połchowo – 15,5 kilometr trasy – poczynając od tej wsi szlak wkracza do Puszczy Darżlubskiej i podąża jej południowym skrajem.
Wejherowo – 32 kilometr koniec wędrówki.

Pamiętajmy że należy podczas wędrówek korzystać z Mapy Trójmiejskiego Parku Narodowego gdzie zaznaczone są szlaki turystyczne lub z innej mapy z zaznaczonymi trasami turystycznymi.
Na Pomorzu Wschodnim jest ponad dwadzieścia znakowanych szlaków turystycznych, liczących w sumie setki kilometrów. Większość z nich to kilkudniowe trasy – a więc długie, uciążliwei tak naprawdę przeznaczone dla wytrwałych wędrowców, którzy nie załamują się niepogodą, uwierającym kamykiem w bucie, czy monotonią marszu. Różnokolorowo oznakowane szlaki doprowadzą do najciekawszych miejsc na Pomorzu Wschodnim.

Rezerwacje

tel : 58 674 95 96
kom. 604 541 803
kom. 600 043 360
e-mail: relaksiwygoda@wp.pl

Kontakt

tel. (058) 674 95 96
tel. kom. 600 043 360
e-mail: relaks@3h.pl

Adres

BAŁTYCKI RELAKS
ul.Wypoczynkowa 1
84 -104 Jastrzębia Góra